Alergia a nietolerancja pokarmowa – jaka jest różnica?
Coraz częściej słyszymy o osobach, które nie tolerują jakiejś substancji odżywczej: glutenu, laktozy, jaj, czy innych składników. Jednak, kiedy jest to tylko nietolerancja, a kiedy alergia i jaka jest między nimi różnica?
Alergia pokarmowa to nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna organizmu, która powoduje natychmiastowe wystąpienie objawów klinicznych. Najczęściej uczulający jest już pierwszy kontakt z produktem. Najczęstszymi objawami alergii są: zmiany skórne, duszności, kaszel, kichanie, biegunka, obrzęk, zaparcia, bóle brzucha, pokrzywka, a w rzadkich przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny. Najczęściej alergenami, czyli składnikami uczulającymi są m.in.: gluten, siarczany, jaja, ryby, orzeszki ziemne, soja, mleko, orzechy. Jeśli zostanie zdiagnozowana alergia na któryś z nich, należy całkowicie usunąć go z jadłospisu.
Nietolerancja pokarmowa to zaś niezdolność do całkowitego przetworzenia danego pokarmu. Uruchamia reakcje metaboliczne bez udziału układu immunologicznego. Objawy mogą wystąpić nawet po kilku dniach, a co więcej mogą nie być typowe. Zmęczenie, migreny, bóle brzucha, biegunki, nudności, wymioty, świąd skóry, itd. Typowym przykładem jest nietolerancja laktozy, która jest spowodowana niedoborem enzymu laktazy, który hydrolizuje laktozę.
W sytuacji wystąpienia alergii albo nietolerancji warto pomyśleć o skorzystaniu z diety na zamówienie, dzięki której nie będziemy musieli martwić się o sposób przygotowania posiłków oraz ich rodzaj. Specjaliści zrobią to za nas, a my będziemy mogli cieszyć się dietą bez glutenu czy laktozy. Dieta na zamówienie jest dostępna zarówno w dużych miastach w Polsce, takich jak: Warszawa, Poznań, Wrocław i Szczecin jak i w mniejszych miastach.