Metabolizm to wszystkie procesy chemiczne, które zachodzą w naszym organizmie i które pozwalają nam normalnie funkcjonować. Metabolizm odpowiada więc za pracę narządów, oddychanie, trawienie pokarmu i regenerację komórek. Przemiana materii to minimalna ilość energii, która jest niezbędna do tych wszystkich zadań. Niektóre osoby mają słabszy metabolizm, co skutkuje wolniejszym spalaniem kalorii i może mieć wpływ na odkładanie się tkanki tłuszczowej. Decyduje o tym kilka czynników, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli zależy Ci na przyspieszeniu metabolizmu.
Od czego zależy nasz metabolizm?
Wpływ na tempo spalania kalorii ma wiele różnych czynników. Najważniejsze to wiek, płeć, uwarunkowania genetyczne, styl życia, stan zdrowia i sposób odżywiania. Podstawowa przemiana materii zmienia się wraz z wiekiem. Najwyższa jest w okresie dojrzewania, natomiast już po 21 roku życia zaczyna sukcesywnie spadać. W naszym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych i zdrowych sposobów na przyspieszenie metabolizmu, które z powodzeniem możesz wypróbować na sobie. Dlaczego przyspieszenie zbyt wolnego metabolizmu jest takie ważne? Ponieważ spowolniony metabolizm powoduje, że organizm spala mniej kalorii, niż powinien, co wiąże się z odkładaniem tkanki tłuszczowej i ryzykiem otyłości, która sprzyja rozwojowi wielu cywilizacyjnych chorób. Chcesz długo cieszyć się zdrowiem i szczupłą sylwetką? Dowiedz się, jak przyspieszyć metabolizm i utrzymać go na właściwym poziomie.
Postaw na aktywność fizyczną
Przyspieszenie metabolizmu to pobudzenie komórek ciała do wyższej aktywności ruchowej i chemicznej. Poprawa metabolizmu będzie więc ściśle związana z aktywnością fizyczną. Aktywność fizyczna pozwala w pewnym stopniu kontrolować liczbę spalonych kalorii. Możesz zdecydować się na ćwiczenia aerobowe, takie jak jazda na rowerze, bieganie czy pływanie. Istotny jest również trening siłowy, ponieważ mięśnie spalają więcej kalorii niż tłuszcz, dlatego, zwiększając masę mięśniową, docelowo przyspieszasz również metabolizm. Po treningu siłowym rozbudowana tkanka mięśniowa sprawia, że nawet podczas snu spalasz większą liczbę kalorii. Jeśli jednak nie lubisz ćwiczyć na siłowni i nie przepadasz za bieganiem, nie musisz się martwić. Wystarczy wpleść odpowiednią dawkę ruchu do codziennych aktywności. Możesz się zdecydować na jazdę rowerem do sklepu, intensywny marsz do pracy albo popołudniowy spacer. To będzie również doskonały sposób na przyspieszenie metabolizmu, pod warunkiem że będziesz czynił to regularnie.
Co jeść, aby przyspieszyć metabolizm?
Odpowiednia dieta to również podstawowy czynnik wpływający na tempo naszego metabolizmu. I nie chodzi tu o to, żeby jeść jak najmniej, tylko o dostarczenie organizmowi odpowiedniej liczby kalorii. Wiele osób nie może zrozumieć, dlaczego ograniczanie liczby kalorii nie zawsze skutkuje utratą zbędnych kilogramów. Tymczasem zbyt mała liczba kalorii może sprawić, że metabolizm staje się jeszcze wolniejszy. Wynika to z tego, że w momencie dostarczania zbyt małej ilości wartości odżywczych nasz organizm odczytuje to jako brak pożywienia i po prostu spowalnia tempo przemiany materii. Co pobudza metabolizm, jeśli chodzi o dietę? Zdrowe i dobrze zbilansowane posiłki, które dostarczają odpowiednią ilość energii i wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Nie warto więc decydować się na drakońskie diety poniżej 1000 kilokalorii i nieefektywne głodówki. Musisz jednak definitywnie zrezygnować z niezdrowych przekąsek, słodyczy, fast foodów, słodkich napojów i wysokoprzetworzonej żywności.
Jak podkręcić metabolizm zdrową dietą?
Jeśli zależy Ci na przyspieszeniu metabolizmu, powinieneś spożywać od 3-5 posiłków regularnych odstępach. Organizm musi mieć dostarczoną odpowiednią liczbe kalorii w odpowiednim czasie. Dzięki temu nie będzie zwalniał. Posiłki najlepiej jeść co 3-4 godziny. Wtedy cały czas metabolizm będzie na wysokich obrotach. Warto też zjeść solidne śniadanie, wybierają produkty obfite w węglowodany złożone, takie jak pełnoziarniste pieczywo lub płatki owsiane. Przy obecnym tempie życia trudno czasem znaleźć czas na przygotowanie zdrowego menu, składającego się z kilku posiłków, ale z pomocą może Ci przyjść catering dietetyczny, który oferuje różne diety w różnych zakresach kaloryczności, dzięki czemu bez problemu dobierzesz odpowiedni wariant dla siebie.
Nieregularne pory posiłków zwiększają poziom hormonów, które związane są z uczuciem głodu i prowadzą do zaburzeń metabolicznych. Często się przejadamy, sięgamy po zbyt obfite posiłki albo podjadamy pomiędzy nimi. Poza tym musisz jeszcze pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Co przyspiesza trawienie, jeśli chodzi o dietę?
- Zadbaj o wystarczającą ilość białka
Bardzo ważnym składnikiem naszych posiłków powinno być białko, które przyspiesza naszą przemianę materii o 25%. Dlatego, komponując posiłki, nie wolno zapominać o takich produktach jak drób, wędliny, ryby, twaróg, jaja, mleko i rośliny strączkowe. Stosowanie diety wysokobiałkowej może przyczynić się do utraty masy ciała. Poza tym dostarczanie białka podczas odchudzania chroni nas przed osłabieniem tkanki mięśniowe.
- Jedz produkty bogate w błonnik
Dieta bogata w błonnik to dieta składająca się z surowych warzywa i pełnoziarnistych produktów zbożowych. Błonnik ma bardzo istotny wpływ na tempo przemiany materii. Przyspiesza on perystaltykę jelit i usuwa z organizmu niestrawione resztki pokarmu. To idealny składnik diety na zwiększenie tempa metabolizmu.
- Sięgaj po tłuste ryby morskie
Włączanie do diety tłustych ryb również może przyczynić się do zwiększenia tempa metabolizmu. Ryby morskie, takie jak łosoś, makrela i sardynki, są świetnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 o szerokich właściwościach prozdrowotnych. Kwasy te zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2, stymulują również utlenianie tłuszczów, przyczyniając się do obniżenia poziomu tkanki tłuszczowej.
- Nie zapominaj o witaminie C
Witamina C zwiększa odporność organizmu i przyspiesza metabolizm, a w szczególności spalanie tkanki tłuszczowej i jej zamianę w energię. Dlatego warto jeść dużo warzyw i owoców, które zawierają tę cenną witaminę.
- Zapewnij tarczycy odpowiednią dawkę jodu
Tarczyca to organ, który w bardzo dużym stopniu jest odpowiedzialny za regulację naszego metabolizmu. Występowanie chorób tarczycy zaburza procesy metaboliczne. Niedoczynność tarczycy powoduje ich spowolnienie i może objawiać się osłabieniem i wzrostem masy ciała. Bardzo istotne jest więc kontrolowanie w organizmie poziomu jodu, który uczestniczy w powstawaniu hormonów tarczycy.
Zadbaj o stosowanie odpowiednich przypraw
Co przyspiesza trawienie? Oczywiście ostre przyprawy.W każdej zdrowej diecie ważne jest, jakie produkty wybieramy, ale nie zapominaj również o używaniu ostrych przypraw. Takie przyprawy to doskonały sposób na podkręcenie metabolizmu. Używaj chili, imbiru, czosnku, kminku, pieprzu i kurkumy. Podobne właściwości mają goździki, majeranek, lubczyk, jałowiec i cynamon. Wyjątkowo ostra papryczka chili zawiera w sobie związek zwany kapsaicyną, która pobudza organizm do szybszego trawienia. Ostre przyprawy to również naturalne spalacze tłuszczu o właściwościach przeciwnowotworowych, antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych i bakteriobójczych.
Pij wystarczającą ilość wody
Powinniśmy pić od 1,5 do 2 litrów wody niegazowanej dziennie. Woda jest bardzo ważna, ponieważ zapewnia odpowiednie środowisko dla reakcji chemicznych, które zachodzą w naszym organizmie. Wpływa też na odpowiednią regulację temperatury ciała, wspomaga trawienie, umożliwia usuwanie toksyn z organizmu i nawilża skórę. Możesz też pić ciepłą wodę z cytryną, jeśli picie zimnej wody wydaje Ci się zbyt monotonne. Sięgaj po kawę i zieloną herbatę – te produkty zawierają substancje, które przyspieszają metabolizm. Zielona herbata może podkręcić spalanie tłuszczu u osób aktywnych fizycznie.
Wypoczywaj i zadbaj o wystarczająca ilość snu!
Co przyspiesza metabolizm? Może trudno Ci w to uwierzyć, ale odpowiedni wypoczynek i zdrowy sen. W przypadku problemów ze snem w organizmie uwalnia się hormon nazywany greliną, który odpowiada za uczucie głodu, jednocześnie zmniejsza się wytwarzanie leptyny, odpowiedzialnej za uczucie sytości. Zdrowy sen w dużej części odpowiada za utrzymanie metabolicznej równowagi, dlatego brak snu i jego zaburzenia mogą przyczynić się do wielu chorób, w tym również do otyłości. Zadbaj więc o właściwą higienę snu, bo to gwarancja, że Twój metabolizm będzie działał prawidłowo. Śpij wystarczającą ilość godzin, nie kładź się za późno spać i zadbaj o komfort snu, a efekty z pewnością Cię zaskoczą. Niewystarczająca ilość snu jest często powiązana z przybieraniem masy ciała i zwiększa ryzyko nadwagi, ponieważ sprzyja zwiększonemu spożyciu kalorii w ciągu dnia. Osoby, które śpią dłużej, mają szybsze tempo spoczynkowej przemiany materii. Regularny, głęboki i niezakłócony sen ma pozytywny wpływ na odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej. Warto o tym pamiętać, zastanawiając się jak przyspieszyć metabolizm.
Naucz się walczyć ze stresem
Skoro sen może wpłynąć na tempo naszego metabolizmu, to trudno się dziwić, że wpływ na nie ma również nasze samopoczucie. Najnowsze badania wykazują, że stres może wpływać na zauważalne spowolnienie przemiany materii. W wyniku reakcji stresowych organizm wydziela adrenalinę i kortyzol, a wysoki poziom tych hormonów w dłuższej perspektywie zmniejsza wrażliwość na insulinę i przyczynia się do magazynowania tłuszczu. Kortyzol spowalnia metabolizm i przyczynia się do magazynowania energii w naszych tkankach. Co poprawia metabolizm w tym przypadku? Musisz nauczyć się relaksować i walczyć z codziennym stresem. Jak tego dokonać? Postaw na zdrową dietę, zacznij pracować z emocjami, korzystaj z ćwiczeń relaksacyjnych i medytacji oraz nauki pozytywnego myślenia, a Twoja przemiana materii będzie funkcjonować prawidłowo.
Co na przyspieszenie metabolizmu?
Czynników, które mogę przyspieszyć Twój metabolizm i na które masz wymierny wpływ, jest bardzo dużo. Poprawa metabolizmu wcale nie jest trudna, ale wymaga podjęcia stosownych działań, szczególnie z zakresu zmiany diety, aktywności fizycznej oraz stylu naszego życia. Jednak z pewnością warto się tego podjąć, ponieważ prawidłowy metabolizm to lepsze samopoczucie i utrzymanie właściwej wagi, a to z kolei przekłada się na nasze zdrowie i komfort życia.