Dieta dla sprawnego mózgu Cud i Miód

Co jeść, aby mózg działał sprawnie?

Zdrowe odżywanie? Twój mózg Ci podziękuje!

Wszyscy dobrze wiemy o tym, że zdrowa i dobrze zbilansowana dieta to dobra inwestycja w zdrowie, dobre samopoczucie i ładny wygląd naszego ciała. Jednak często zapominamy o tym, że odpowiednie odżywanie to również korzyść dla mózgu, który dzięki właściwym witaminom i minerałom może sprawnie działać.

Co jeść, aby mózg działał sprawnie?

Antyoksydanty

Dla sprawnej pracy mózgu duże znaczenie mają antyoksydanty, czyli substancje, które wiążą wolne atomy tlenu wolne rodniki). Opóźniają procesy starzenia się komórek, dzięki czemu chronią przed demencją starczą i bardzo dobrze wpływają na pamięć. Antyoksydanty są obecne m.in. w owocach jagodowych (truskawkach, jagodach, borówkach, malinach, poziomkach), w wiśniach, morelach, arbuzach, brokułach, kalafiorze, żurawinie, czosnku i cebuli.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Kolejną ważną grupą składników odżywczych są tłuszcze nienasycone, które dzielą się na kwasy Omega-3 (DHA) oraz Omega-6. Chronią one neurony i przyspieszają przewodzenie impulsów. Ich niedobór powoduje zmniejszenie wydzielania serotoniny, czyli hormonu szczęścia, a niedobór długotrwały może powodować chorobę Alzheimera, ADHD, czy depresję. Źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są ryby morskie, pestki słonecznika i dyni, orzechy włoskie.

Witaminy z grupy B

Należy także pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości witamin. Szczególne znaczenie dla mózgu mają te z grupy B, gdyż są potrzebne do syntezy neuroprzekaźników, a ich niedobory skutkują kłopotami z pamięcią. Znajdziemy je w kaszy gryczanej, otrębach, pełnoziarnistym pieczywie, pistacjach, awokado czy drożdżach.

Woda

Aby odpowiednio odżywiać mózg, nie można zapomnieć o piciu właściwej ilości wody. Mózg składa się z niej aż w 82%, dlatego od dobrego nawodnienia zależy prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych, czyli szybkość reakcji i myślenia.

Catering dietetyczny – dieta dla Twojego mózgu

Chcąc cieszyć się sprawną pracą mózgu, należy spożywać zdrowe i zróżnicowane posiłki, które pozwolą na dostarczenie do organizmu wielu niezbędnych składników. Skorzystaj z Naszego cateringu dietetycznego z dowozem na terenie Torunia, a będziesz mieć pewność, że Twój organizm ma zapewnione wszystkie witaminy i minerały, które warunkują jego sprawne działanie.

Podziel się tym ze znajomymi!

Facebook
Twitter
LinkedIn