dla kogo dieta 1500kcal dieta pudełkowa szparagi

Dla kogo jest dieta 1500 kcal? Co musisz o niej wiedzieć?

Dieta 1500 kcal cieszy się coraz większym powodzeniem. To typowa dieta redukcyjna, która zakłada obniżenie wartości energetycznej do poziomu 1500 kilokalorii w ciągu dnia. Czym wyróżnia się ta dieta i o jakich zasadach musisz pamiętać, jeśli zależy Ci na skutecznym obniżeniu wagi?

Dieta 1500 kcal– najważniejsze zasady

Dieta 1500 kcal jest dietą niskoenergetyczną i z założenia umożliwia stopniową redukcję masy ciała w dość umiarkowanym tempie. Polega ona na zastosowaniu odpowiedniego deficytu energetycznego w stosunku do Twojej całkowitej przemiany materii. Musisz jednak pamiętać, że najskuteczniejsza dieta redukcyjna to taka, która zakłada deficyt energetyczny na poziomie pomiędzy 500 a 1000 kilokalorii, a to oznacza, że dieta 1500 kcal wskazana jest dla osób, które chcą schudnąć i których całkowita przemiana materii wynosi pomiędzy 2000 a 2500 kilokalorii. Jeżeli Twoje zapotrzebowanie energetyczne jest wyższe, dieta 1500 kcal nie będzie dla Ciebie odpowiednia.

Kto może stosować dietę 1500 kcal?

Dieta ta idealnie się sprawdzi w przypadku wszystkich osób, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów oraz zredukowaniu masy ciała i których całkowita przemiana materii wynosi od 2000 do 2500 kilokalorii. Dobrze zbilansowana dieta 1500 kcal pozwoli Ci schudnąć od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Takie tempo utraty wagi jest bardzo zdrowe i bezpieczne. Jakie efekty przyniesie dieta 1500 kcal po miesiącu? Utratę maksymalnie 4 kg. Dieta 1500 kcal stworzona jest przede wszystkim z myślą o kobietach, ponieważ mężczyźni z reguły mają wyższe zapotrzebowanie energetyczne niż 2500 kcal. Dieta 1500 kcal to zatem doskonała dieta redukcyjna dla kobiet, które zmagają się z nadwagą i nie prowadzą zbyt aktywnego stylu życia – nie uprawiają sportu i wykonują siedzącą pracę. Dieta ta nie eliminuje żadnych produktów spożywczych czy też grup produktowych, nie stwarza więc zagrożenia zaburzenia gospodarki hormonalnej i innych związanych z tym problemów, jak może to wyglądać w przypadku bardziej restrykcyjnych diet.

Dieta 1500 kcal – efekty na dłużej

Stosowanie diety 1500 kcal może przynieść naprawdę spektakularne efekty. Oczywiście należy stosować ją odpowiednio długo, bo gwarantuje ona zdrowe chudnięcie na poziomie maksymalnie 1 kg tygodniowo. Dobrze przygotowany jadłospis 1500 kcal daje duże szanse na sukces i – co najważniejsze – w przeciwieństwie do diet poniżej 1200 kcal nie wymaga dodatkowej suplementacji. Jeśli jednak nie jesteś pewien, że taka ilość kalorii jest dla Ciebie wystarczająca, zawsze możesz zacząć od nieco wyższej kaloryczności i stopniowo zmniejszać ją do 1500 kcal.

Dieta 1500 kcal – jadłospis

Dieta 1500 kcal to typowa dieta odchudzająca, czyli taka, która ma redukować wagę. W zasadzie stosuje się w niej wszystkie zasady charakterystyczne dla każdej zdrowej diety. Jednak prosta dieta 1500 kcal musi być przede wszystkim doskonale zbilansowana i skomponowana w taki sposób, by dostarczyć organizmowi niezbędnych wartości odżywczych. Warto postawić więc na różnorodność i bogaty wybór produktów, ponieważ tylko wtedy nie narazisz się na nieustanne uczucie głodu lub niedobory składników. Jadłospis 1500 kcal z pewnością dużo łatwiej zbilansować niż przykładowo dietę 1000 kcal.

Zdrowa dieta 1500 kcal – co zawiera?

Jakie jeszcze zalety ma dieta 1500 kcal? Przepisy są tu bardzo zróżnicowane i mogą uwzględniać Twoje indywidualne upodobania żywieniowe. Jesteś wegetarianinem? A może przestawiłeś się na dietę bezglutenową? W przypadku każdej diety możesz ograniczyć wartość energetyczną do 1500 kcal. Dieta 1500 kcal, jak każda zdrowa dieta, zachowuje również odpowiednie proporcje między poszczególnymi makroskładnikami, które kształtują się następująco:

 • 15–20% – białko,
 • 30–35% – tłuszcze,
 • 45–50% – węglowodany.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jakie jeszcze zalety ma dieta 1500 kcal? Proste przepisy na dania, które przygotować może każdy – pod warunkiem, że zna wartość energetyczną poszczególnych produktów spożywczych. Decydując się na dietę 1500 kcal, warto pamiętać o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania, które są warunkiem skuteczności każdej diety.

 • Jedz odpowiednią liczbę posiłków

Podstawową zasadą niemal każdej diety są regularne posiłki i ich odpowiednia liczba. Zakłada się, że powinniśmy jeść minimum 4, a najlepiej 5 posiłków w ciągu dnia – w równych odstępach czasu. Warto więc rozłożyć dzienną dawkę kalorii na 5 małych posiłków i spożywać je o stałych porach. Ostatni posiłek można zjeść nie później niż na dwie lub trzy godziny przed położeniem się spać. Przestrzeganie tych zasad to podstawa wielu diet odchudzających norma, jeśli chodzi o zdrowe i racjonalne odżywianie.

 • Postaw na urozmaicone menu

W każdej diecie warto również kierować się zasadą urozmaiconego menu. Nie inaczej zakłada dieta 1500 kcal. Przepisy powinny uwzględniać dużą różnorodność produktów. Warto wybierać różnokolorowe warzywa i owoce oraz doprawiać potrawy aromatycznymi przyprawami i ziołami. Jeżeli jadłospis 1500 stanowi dla Ciebie problem, możesz zdecydować się na catering dietetyczny. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Nasza firma oferuje kilka różnych diet, na które możesz się zdecydować, wybierając przy tym odpowiednią wartość energetyczną – na przykład dietę 1500 kcal. Catering dietetyczny dostarczy Ci smaczne i bardzo zróżnicowane dania o odpowiedniej kaloryczności. Taka dieta nie znudzi Ci się szybko, ponieważ menu każdego dnia będzie wyglądało zupełnie inaczej.

 • Zrezygnuj ze słodyczy i wysokoprzetworzonej żywności

Każda zdrowa dieta wymaga odejścia od sklepowych słodyczy, słodkich napojów i wysokoprzetworzonych produktów. Są one źródłem cukrów prostych i nasyconych kwasów tłuszczowych. Najczęściej zawierają tłuszcz palmowy i tłuszcze cukiernicze, które niekorzystnie wpływają na proces odchudzania. Nie ma więc mowy o słodkich lub słonych niezdrowych przekąskach podczas oglądania telewizji czy o stołowaniu się w fast foodach. Czy to jednak oznacza, że musisz całkowicie zrezygnować ze słodkości. Nie do końca. Również desery mogą być zdrowe i pożywne – pod warunkiem, że są przygotowane ze zdrowych produktów i według przepisów tworzonych przez dietetyka.

 • Pij dużo wody

Przy każdej diecie odchudzającej musisz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Pij wodę oraz niesłodzone napoje. Mogą to być zioła lub nie za mocna herbata, ale w umiarkowanych ilościach. Powinno się pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. W przypadku osób, które uprawiają sport, nawodnienie organizmu powinno być jeszcze intensywniejsze.

 • Nie zapomnij o błonniku

Tak jak przy każdej diecie, również tutaj nie wolno zapominać o spożywaniu odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego, który znajduje się przede wszystkim w produktach zbożowych z pełnego przemiału oraz w warzywach.

 • Zawsze dbaj o ruch i aktywność

W przypadku stosowania diety 1500 kcal – tak jak w przypadku każdej diety – warto uwzględnić również aktywność fizyczną. Nie chodzi tu o bardzo intensywny trening, ponieważ dieta zawsze powinna być dobierana do poziomu naszej aktywności, ale o regularny ruch. Warto zadbać o ruch na co dzień – może to być spacer, rower lub wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy. Regularny ruch z pewnością zwiększy skuteczność diety.

Co możesz jeść na diecie 1500 kcal?

Co powinno się jeść na diecie 1500 kcal? Taka dieta musi być idealnie zbilansowana i zawierać wszystkie potrzebne produkty spożywcze. Podstawą dobrej diety jest zawsze różnorodność i obecność w menu wszystkich niezbędnych składników. Dlatego prawidłowa dieta powinna być oparta na produktach zbożowych, warzywach, nabiale, rybach i roślinach strączkowych. 

 • Jakie warzywa są najlepszym wyborem?

W zasadzie niemal bez ograniczeń możesz spożywać takie warzywa jak sałata, szpinak cykoria, pomidor, papryka, rzodkiewka, ogórek, brokuł, kalafior, cukinia czy kapusta pekińska. Ale to nie wszystko! Warzywa są bardzo istotne, ponieważ dostarczają witamin – w tym bardzo ważnych witamin C i E, beta-karotenu oraz flawonoidów i potasu.

 • Jakie produkty zbożowe wybierać?

Oczywiście produkty pełnoziarniste. Są one źródłem niezbędnych węglowodanów i w zasadzie powinny się znaleźć w każdym głównym posiłku. Produkty zbożowe to cenne źródło błonnika pokarmowego oraz witamin z grupy B, a także cynku i magnezu.

 • Które produkty dostarczają potrzebne białko?

Białko w diecie 1500 kcal również jest bardzo ważne. Swojemu organizmowi dostarczysz go wraz z mięsem i nabiałem. Warto wybierać chude mięsa, takie jak indyk, kurczak, cielęcina czy chude części wołowiny. W dobrze zbilansowanej diecie nie może zabraknąć ryb, które oprócz pełnowartościowego białka zawierają cenne kwasy tłuszczowe omega-3. Nie można też zapominać, że doskonałym źródłem białka – także w diecie uwzględniającej mięso – są produkty roślinne, takie jak rośliny strączkowe, nasiona i orzechy. Jeśli chodzi o produkty mleczne, należy wybierać te, które wyróżniają się naturalnie niską zawartością tłuszczu, czyli jogurty, kefiry i maślanki. Pleśniowe i żółte sery lepiej zastąpić chudym twarogiem.

Jak liczyć kalorie?

Ta niezwykle prosta dieta 1500 kcal ma w zasadzie tylko jedno utrudnienie: konieczność przeliczania kalorii. Można oczywiście samemu przygotowywać posiłki, korzystając z odpowiednich tabel, które określają kaloryczność produktu w przeliczeniu na 100 g lub 100 ml, ale nie oszukujmy się – wcale nie jest to takie proste. Poza tym ważenie i liczenie kalorii każdego posiłku może być naprawdę czasochłonne. Dlatego tak wiele osób decyduje się na catering dietetyczny. Jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim dieta pudełkowa dostarczy Ci zróżnicowane posiłki o ściśle określonej kaloryczności. Dania są przygotowane przez profesjonalistów i dietetyków, masz więc gwarancję, że dostarczasz do organizmu wszelkie niezbędne składniki.

Dieta 1500 kcal – proste przepisyi samodyscyplina

Jaką skuteczność ma dieta 1500 kcal? Efekty po miesiącu wcale nie muszą być spektakularne. Spadek masy może być dość powolny, ale z pewnością jest to bardzo zdrowy i skuteczny sposób na odchudzanie. Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Dieta 1500 kcal, jak każda dieta odchudzająca, wymaga samodyscypliny i dużej dawki motywacji. Dieta ta powinna być zgodna z naszym zapotrzebowaniem energetycznym lub bezpiecznym deficytem kalorycznym w stosunku do całkowitej przemiany materii. Jeśli deficyt kaloryczny jest większy niż 1000 kilokalorii, może istnieć ryzyko utraty nie tylko tkanki tłuszczowej, ale również mięśniowej. Poza tym towarzyszący takiej diecie głód sprawia, że możesz mieć problem z jej utrzymaniem i szybko się zniechęcisz. Dieta 1500 kcal ma prosty jadłospis, a przy tym bardzo urozmaicony. Nie trzeba eliminować z diety żadnych grup produktowych. Tak naprawdę wystarczy zrezygnować z wysokokalorycznych produktów i wysokoprzetworzonej żywności oraz zwiększyć spożycie niskokalorycznych warzyw i owoców. No i oczywiście pozostaje skrupulatne liczenie kalorii.

Podziel się tym ze znajomymi!

Facebook
Twitter
LinkedIn