Kolacja na diecie

Kolacja na diecie – jak przygotować zdrową i pożywną kolację

Kolacja to bardzo ważny posiłek w ciągu dnia, dlatego nie warto z niej rezygnować. Jaka powinna być zdrowa i dietetyczna kolacja? Co można zjeść na kolację, a czego powinniśmy unikać?

Kolacja na diecie – o czym musisz wiedzieć?

Dietetyczna kolacja powinna być przede wszystkim lekka, czyli łatwostrawna. Jak osiągnąć taki efekt? Warto wybierać takie produkty, jak warzywa, chude mięso, ryby, a także pieczywo, makaron, pełnoziarniste kasze lub ryż. Zdrowa i lekkostrawna kolacja jest bowiem bardzo ważnym posiłkiem i nie powinniśmy z niej rezygnować, nawet będąc na diecie. Warto jednak pamiętać, że nasz ostatni posiłek nie powinien być zjadany później niż na trzy godziny przed snem. Dlaczego kolacja jest taka ważna? Ponieważ dobrze zbilansowany posiłek, który zjemy wieczorem, niweluje uczucie głodu i zapobiega nocnym napadom podjadania. Jednak zbyt kaloryczna kolacja może sprawić, że będziemy mieć kłopoty z zaśnięciem. 

Nie jedz kolacji zbyt późno

Dlaczego warto jeść kolację trzy godziny przed snem? Ponieważ nasz organizm musi mieć czas na dokładne przetrawienie posiłku i przyswojenie dostarczonych wartości odżywczych. Trzy godziny dają Ci pewność, że kładąc się spać, poczujesz się lekko i zaśniesz spokojnie. Organizm ma wtedy wystarczająco dużo czasu, żeby spożytkować dostarczoną energię. Kolacja powinna być ostatnim posiłkiem w ciągu dnia, jeśli zależy Ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów lub utrzymaniu szczupłej sylwetki. Dodatkowe przekąski przed zaśnięciem nie są wskazane, dlatego nie warto sięgać po chipsy czy czekoladki podczas oglądania telewizji. Jeśli Twój organizm wymaga dostarczenia kalorii przed snem, warto przygotować sobie zdrowe i niskokaloryczne przysmaki. 

Dlaczego kolacja to tak ważny posiłek, gdy jest się na diecie?

Nigdy nie warto rezygnować z kolacji. Jest ona równie ważnym posiłkiem jak śniadanie czy obiad. Musisz jednak kierować się ogólnymi zasadami zdrowej i dobrze zbilansowanej diety. Kolację najlepiej jeść na dwie – trzy godziny przed snem. Odstępy pomiędzy poszczególnymi posiłkami powinny wynosić około trzech lub czterech godzin. Jeśli po obiedzie masz uczucie sytości, możesz pominąć podwieczorek, ale nie warto zapominać o kolacji. Również wtedy – a raczej przede wszystkim wtedy – gdy zależy Ci na zrzucaniu zbędnych kilogramów. Żeby efektywnie schudnąć, musisz jeść różnorodnie i zdrowo, regularnie dostarczając organizmowi odpowiednią ilość kalorii. Odchudzanie to nie głodówka, ale racjonalne odżywianie, czyli komponowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków o kaloryczności dopasowanej do Twojego organizmu i jego całkowitej przemiany materii.

Zrezygnuj ze złych nawyków

Dla niektórych osób kolacja staje się najważniejszym i najbardziej sycącym posiłkiem w ciągu dnia. Praca i brak czasu często nie pozwalają na zjedzenie pełnowartościowego obiadu, sięgamy więc po kanapki czy szybkie przekąski. Po powrocie do domu jesteśmy bardzo głodni i kolacja staje się naszym podstawowym posiłkiem. Co wtedy robimy najczęściej? Sięgamy po tłuste lub słodkie pokarmy, ponieważ nasz organizm potrzebuje odpowiedniej dawki energii. Jemy niezdrowo i za dużo. Na efekty nie trzeba długo czekać. Trudno nam zasnąć, a tkanka tłuszczowa ma doskonałe warunki, żeby odkładać się w najbardziej niepożądanych miejscach. Z drugiej strony rezygnacja z kolacji też nie jest dobrym rozwiązaniem. Osoby, które rezygnują z tego posiłku, często budzą się w nocy głodne i mają ochotę na nocne podjadanie. Pamiętaj – to nie przypadek, że każda zdrowa dieta to minimum 4–5 małych posiłków dziennie, w tym obowiązkowa kolacja. A kiedy jeść kolację? To w zasadzie kwestia bardzo indywidualna, chociaż wielu dietetyków zaleca jedzenie kolacji nie później niż 2-3 godziny przed snem.

 

lunchbox do pracy - Cud i Miód

Zdrowa i lekkakolacja na diecie – co Ci gwarantuje?

Regularne, dobrze zbilansowane posiłki oraz lekkostrawna, ale pożywna kolacja zjedzona na trzy godziny przed snem to przede wszystkim gwarancja, że:

  • unikniesz gwałtownego spadku poziomu glukozy,
  • nie będziesz miał napadów wilczego głodu wieczorem i w nocy,
  • łatwiej zaśniesz,
  • Twój organizm odpocznie w nocy od trawienia.

Kolacja na diecie powinna być dietetyczna, ale sycąca. I nawet jeżeli się odchudzasz, nie powinieneś z niej rezygnować. Bardzo dużym błędem jest również rezygnacja z kolacji w przypadku męczącego i stresującego dnia. Osoby, które żyją pod nieustanną presją, czują się zmęczone i nie radzą sobie ze stresem, nigdy nie powinny rezygnować z tego posiłku. Dlaczego? Ponieważ uczucie głodu potęguje objawy stresu i bardzo źle wpływa na nasze samopoczucie.

Co jeść na kolację?

Zdrowa kolacja powinna stanowić około 20% wartości energetycznej całodziennej diety i wcale nie musi kojarzyć się z kanapkami. Dobrze skomponowana energetycznie kolacja powinna się składać z różnych grup produktowych:

  • Nabiał i mięso

Produkty białkowe to przede wszystkim chudy nabiał – zwłaszcza twaróg, ale również kefir, jogurt naturalny lub maślanka. Na kolację zaleca się jeść również sycące gatunki chudego mięsa oraz ryby. Możesz więc przygotować drób, tuńczyka czy łososia.

  • Warzywa i owoce

W przypadku kolacji warto zrezygnować z tych warzyw, które mają właściwości wzdymające, oraz owoców z dużą zawartością cukru. Ale nie musisz w ogóle rezygnować z owoców i węglowodanów. W zasadzie bez ograniczeń możesz jeść pomidory, ogórki, melony, kiełki, cytrusy i warzywa gotowane.

  • Produkty zbożowe

Jako kolacja świetnie sprawdzą się mieszane pieczywo i pełnoziarniste produkty zbożowe. Możesz również zdecydować się na brązowy ryż lub pełnoziarnisty makaron.

  • Tłuszcze

Warto pamiętać również o kwasach tłuszczowych, które są zawarte w morskich rybach, oliwie z oliwek i orzechach.

Kolacja – co jeść, żeby nie czuć głodu? 

Na kolację można bezpiecznie jeść zarówno sałatki ze świeżych warzyw, jak i dania ciepłe. Doskonałym wyborem będą kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z chudym serem, a także lekkie zupki czy risotto z warzywami. Możesz również zdecydować się na tartę warzywną czy zapiekankę. Do picia polecamy soki owocowo-warzywne, herbaty ziołowe i owocowe oraz wodę. To od Ciebie i Twoich preferencji zależy, co zjeść na kolację. Osoby, które starają się zrzucić kilka zbędnych kilogramów, mogą wybrać takie przekąski, jak pożywny koktajl owocowo-warzywny czy surowe warzywa z hummusem. Ale jeśli omijasz podwieczorek, warto zjeść pełnowartościowy posiłek na ciepło – lekkostrawna zupa lub tortilla z warzywami to doskonały wybór. Możesz też zdecydować się na omlet czy naleśniki.

Czego absolutnie nie jeść na kolację?

Podczas kolacji warto zawsze unikać ciężkostrawnych i wysokokalorycznych dań, ale również tłustego nabiału i sera, czerwonego mięsa i produktów smażonych. Wieczorem raczej nie potrzebujesz już dużo energii, warto więc postawić na lekkostrawne i niskokaloryczne menu. Może zyskać na tym Twoje zdrowie i figura, a przede wszystkim poprawisz swoje samopoczucie. Jeśli więc chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów, warto nie wybierać na kolację takich potraw jak pizza, burgery, tłuste dania mięsne, gotowe dania instant i słodycze. Unikaj też słodzonych napojów i alkoholu.

Kolacja i zdrowa dieta

Każda zdrowa dieta uwzględnia różnorodne i bogate w składniki odżywcze posiłki. Również kolacja powinna stanowić zbilansowaną kompozycję różnorodnych produktów. Dlatego czasem, zamiast pytać, co można zjeść na kolację, lepiej zastanowić się, czego jeść nie można.

  • Cukier

Powinniśmy unikać cukru zarówno w postaci słodyczy, jak i owoców o wysokim indeksie glikemicznym. Dodatkowa energia z cukrów zwiększa kaloryczność naszej diety i dlatego może przyczyniać się do tycia. Na czas diety odchudzającej warto więc zapomnieć o słodkich przekąskach. Nie powinno się też pić słodkich napojów. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze woda. Oczywiście możesz się również zdecydować na owocową lub ziołową herbatę.

  • Kofeina i alkohol

Wieczorem unikaj również produktów z kofeiną. Nie pij mocnej kawy i herbaty. Wyklucz ze swojej diety także energetyki, które zawierają w sobie kofeinę oraz niezdrowy cukier. Warto również w godzinach wieczornych zrezygnować z alkoholu, który ma puste kalorie i jednocześnie sprzyja podjadaniu wysokokalorycznych przekąsek.

  • Tyramina

Warto również unikać produktów z tyraminą, która pobudza produkcję adrenaliny, ponieważ ten związek chemiczny może spowodować wzrost ciśnienia tętniczego. W jakich produktach znajduje się tyramina? Przede wszystkim w dojrzewających serach, takich jak parmezan czy sery pleśniowe, ale również w solonych i wędzonych rybach oraz w kiszonkach. Nie ma więc sensu sięgać wieczorem po kiszone warzywa.

Kolacja – dieta pudełkowa najprostszym rozwiązaniem

Zastanawiasz się, co zjeść na kolację, żeb

y było jednocześnie smacznie i zdrowo? Nie masz pomysłów ani czasu na przygotowywanie zdrowych, dietetycznych i dobrze zbilansowanych posiłków w ciągu dnia? Catering dietetyczny będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Nasz catering to wybór kilku diet, które możesz wybrać w zależności od Twoich preferencji żywieniowych i zapotrzebowania kalorycznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz zastanawiać się, co jeść na kolację, żeby nie przytyć i nie mieć problemów z zaśnięciem. Prosto do Twojego domu dostarczymy zestaw pełnowartościowych, doskonale zbilansowanych posiłków, które zapewnią Twojemu organizmowi potrzebne kalorie i pomogą Ci osiągnąć Twoje żywieniowe cele. Catering dietetyczny to możliwość wyboru konkretnej diety i duża oszczędność Twojego czasu.

Podziel się tym ze znajomymi!

Facebook
Twitter
LinkedIn