Posiłek po treningu - catering dietetyczny Cud i Miód

Posiłek po treningu – co i kiedy jeść?

Każdy, kto ćwiczy jedną z dyscyplin sportu i komu zależy na wysportowanej sylwetce wie, jak ważne dla całego procesu jest zdrowe odżywanie. Równie istotne jest to, co jemy przed treningiem i tuż po nim. Od zdrowej diety zależy tempo regeneracji organizmu oraz osiągnięte efekty. Po treningu musimy zjeść zbilansowany i pełnowartościowy posiłek, który zaopatrzy organizm w składniki utracone podczas wysiłku. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby posiłek potreningowy był skomponowany prawidłowo. Jego rolą jest przede wszystkim zahamowanie katabolizmu, czyli rozpadu białek. Jeśli więc nie dostarczymy organizmowi odpowiedniego pożywienia, zamiast zbudować tkankę mięśniową możemy ją jeszcze stracić.

Co jeść po treningu?

Potreningowy posiłek powinien być bogaty w białka, tłuszcze i węglowodany. Pełnowartościowe białko pomoże w syntezie włókien mięśniowych. Jego optymalna ilość w takim posiłku to 0,25 – 0,4 g/kg masy ciała. Zadaniem węglowodanów jest z kolei uzupełnienie zapasów glikogenu oraz zwiększenie transportu glukozy i aminokwasów. Węglowodany są zaś najważniejsze po treningu wytrzymałościowym, ponieważ trening siłowy nie zużywa aż tak dużych ilości glikogenu. Tłuszcz zaleca się dodawać w niewielkiej ilości, szczególnie jeśli posiłek ma być lekkostrawny. Przykładem zbilansowanego posiłku będą pełnowartościowe i zdrowe kanapki, owocowy koktajl czy też upieczona ryba.

Kiedy jeść posiłek potreningowy?

Posiłek po treningu jest tak samo ważny dla osób, którym zależy na utracie wagi, jak i dla tych którzy chcą zbudować masę mięśniową. Jednak należy pamiętać o tym, aby wliczyć go w dobowy bilans energetyczny. Posiłek po aktywności fizycznej należy spożyć możliwie jak najszybciej i do dwóch godzin od zakończenia treningu, jeśli był on wytrzymałościowy. Przy wysiłku siłowym, białko powinno być uzupełnione przez pierwsze dwie godziny po treningu.

Skorzystaj z cateringu dietetycznego i zapomnij o planowaniu posiłków

Jeśli nie masz czasu albo ochoty na liczenie zapotrzebowania kalorycznego, robienie zakupów i gotowanie. Warto skorzystać z cateringu dietetycznego, a specjaliści zaplanują i przygotują posiłki, które pomogą Ci zbudować wymarzoną sylwetkę.

Podziel się tym ze znajomymi!

Facebook
Twitter
LinkedIn