Suplementy diety - Cud i Miód

Suplementy diety – dla kogo są ważne?

Czy każdy powinien przyjmować suplementy diety?

Suplementy diety są stosowane w celu uzupełnienia niedoborów składników odżywczych, których nie dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem. Jednak nietrudno o to, aby przyjmować je w niewłaściwy sposób, np. w nadmiernej ilości, na czym z pewnością nie skorzysta nasz organizm. Warto zapoznać się z kilkoma informacjami, dzięki którym suplementy diety zamiast zaszkodzić, pomogą uzupełnić ewentualne niedobory.

Należy pamiętać, że suplementy diety nie mogą zastąpić świeżej żywności. Ich celem jest uzupełnienie codziennej diety o składniki, na które nasz organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie, a nie jej zastąpienie. Większość witamin i minerałów możemy dostarczyć naszemu organizmowi wraz z żywnością, jednak istnieją substancje, które powstają w nim w inny sposób. Zalicza się do nich witaminę D3, która produkowana jest poprzez ekspozycję skóry na promieniowanie UV i w niektórych szerokościach geograficznych nie ma możliwości, aby utrzymać ją w odpowiedniej ilości.

Kto powinien stosować suplementy diety?

Istnieją grupy osób, które są bardziej narażone na niedobory niektórych witamin i minerałów. Należą do nich kobiety ciężarne, które po konsultacji z lekarzem rozpoczynają suplementację kwasu foliowego, żelaza i innych składników. Osoby na diecie niskoenergetycznej lub stosujące diety eliminacyjne z wyłączeniem niektórych składników, ponieważ część witamin i minerałów jest dostępna tylko w określonej grupie żywności. Osoby, które cierpią na choroby, które upośledzają wchłanianie substancji odżywczych w przewodzie pokarmowym, np. celiakia czy choroby jelit.

Najbezpieczniejsze rozwiązanie to inwestycja w catering dietetyczny

Czy suplementy diety są bezpieczne? Z punktu widzenia zasad bezpieczeństwa żywności, suplementy są bezpieczne, ponieważ, aby zostały wprowadzone na rynek nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia. Jednak mimo wszystko, kontrola ich składu nie zawsze jest wystarczająca, często brakuje również informacji o zawartości substancji aktywnych. Dlatego najlepiej, aby większość witamin i składników mineralnych dostarczać organizmowi naturalną drogą, poprzez zbilansowane posiłki. Warto skorzystać z cateringu dietetycznego, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że odżywiamy się w odpowiedni sposób, dostosowany do potrzeb naszego organizmu.

Podziel się tym ze znajomymi!

Facebook
Twitter
LinkedIn