wegetarianizm a weganizm

Wegetarianizm a weganizm

Wegetarian i wegan nieustannie przybywa. Mimo, że te dwa określenia są coraz bardziej popularne, nie oznaczają tego samego. Czym różni się i w czym jest podobny wegetarianizm do weganizmu?

Zarówno wegetarianizm jak i weganizm są rodzajem diety, w której eliminuje się mięso i produkty mięsne. Podstawową różnicą jest to, że weganie nie jedzą również produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli nabiału, jajek, a nawet miodu. Wegetarianie eliminują z diety tylko mięso i ryby lub samo mięso, ale cały czas spożywają nabiał. Zarówno jeden jak i drugi wybór wiąże się najczęściej z pobudkami etycznymi osób, którym nie jest obojętny los zwierząt. 

Zalety diety wegetariańskiej i wegańskiej

Zdaniem dietetyków dobrze zbilansowana dieta wegańska i wegetariańska jest zdrowa i może być stosowana przez długi czas, a osoby, które nie jedzą mięsa, mają niższe ciśnienie, mniejsze stężenie cholesterolu w krwi, rzadziej cierpią na choroby serca i miażdżycę. Mimo to, stosując dietę wegetariańską lub wegańską bardzo łatwo jest doprowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych. Dlatego rozpoczynając swoją przygodę z nowym sposobem odżywiania warto skonsultować jadłospis z doświadczonym dietetykiem lub skorzystać z gotowych posiłków cateringu dietetycznego.

Podziel się tym ze znajomymi!

Facebook
Twitter
LinkedIn