Witamina C i jej znaczenie - dieta od Cud i Miód

Witamina C I jej znaczenie dla człowieka.

Właściwości witaminy C w diecie

Trudno znaleźć osobę, która nie słyszałaby o tym, że witamina C wzmacnia odporność organizmu. Jednak niewiele ludzi wie, że ma ona także inne zastosowania. Popularna witamina C to połączenie dwóch kwasów: L-hydroaskorbinowego oraz L-askorbinowego. Jest ona doskonale (prawie w 100%) wchłaniana w jelicie cienkim.

Jakie funkcje pełni witamina C?

Kwas askorbinowy jest antyoksydantem, który hamuje utlenianie lipidów, węglowodanów, białek i kwasów nukleinowych. Jest także obecna przy przemianach kwasu foliowego oraz w metabolizmie tłuszczów. Ma to szczególne znaczenie w przeciwdziałaniu chorobom krążenia. Witamina C wspomaga także wchłanianie wapnia i żelaza, czyli jeśli razem z produktem zawierającym żelazo spożyjemy także ten zawierający kwas askorbinowy to nasz organizm lepiej przyswoi żelazo. Witamina C pełni też bardzo ważną rolę m.in. w biosyntezie kolagenu i adrenaliny. Odpowiada za właściwy stan skóry i przyspiesza gojenie się ran. W stanach hiperglikemii bierze udział w obniżeniu stężenia glukozy we krwi.

W jakich produktach jest obecna witamina C?

Witaminę C można przyjmować w wersji syntetycznej, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie dostarczanie jej organizmowi wraz z dietą. Do tego potrzebne są zbilansowane i pełnowartościowe posiłki każdego dnia. Catering dietetyczny zapewni Ci odpowiednią ilość witamin i makroskładników w diecie bez wychodzenia z domu. Warto z niego skorzystać, aby dostosować żywienie do własnych potrzeb. Najwięcej witaminy C znajduje się w produktach roślinnych, szczególnie w surowych warzywach i owocach. Niestety jest ona bardzo wrażliwa na działanie wysokiej temperatury, dlatego jest jej najwięcej w nieprzetworzonych produktach. Najbardziej bogate w kwas askorbinowy są: natka pietruszki, papryka, warzywa kapustne, czarna porzeczka, cytrusy, rokitnik, kiwi czy truskawki. Bez odpowiedniej, pełnowartościowej diety ciężko zachować w organizmie odpowiednią ilość witamin i mikroskładników. Dlatego tak ważne jest prawidłowe odżywanie. Zainwestuj w siebie zamów catering dietetyczny, z dowozem do Czerwonaka.

Podziel się tym ze znajomymi!

Facebook
Twitter
LinkedIn